Wypędzanie złych duchów

2006-11-27

 W Chinach okres końca roku wiąże się z tradycją wypędzania złych duchów. Dlatego też przygotowania do tego czasu zaczynają się conajmniej na miesiąc wcześniej.

Okres ten charakteryzuje gorączka zakupów oraz sprzątnie mieszkań i posesji w nadzieji wymiecienia tego co złe, stare i nieporządane. Wszędzie widać kolor czerwony. Od wieków odgrywa on zasadniczą rolę w kulturze Chin. Na czerwono malowane są ramy okien oraz framugi drzwi. W zamiarze wypędzenia złych mocy wiesza się również czerwone dekoracje i wizerunki bożków.

Najbardziej charakterystycznymi ozdobami sylwestrowymi są owoce. Często można zobaczyć ananasy które symbolizują powodzenie i rozwój. Spotkać można także kwiaty brzoskwini, które mają zapewnić długie życie całej rodzinie. Najbardziej znaym obyczajem jest jednak taniec smoka wykonywany na ulicach. Wspomnianego smoka wykonuje się z bambusa, papieru bądź drewna, a w jego wnętrzu umieszcza się latarnie.

W chińskich rodzinach Sylwestra obchodzi się w dużym gronie przy wspólnym posiłku. Głównie podaje się drób i ryby - koniecznie w całości - by zapewnić powodzenie biesiadnikom. Oprócz tego popularne są dania wegetariańskie, okrągłe knedle przypominajace monety (mające obdazyc bogactwem), suszona fasola symbolizująca zdrowie, dania z makaronem (im dłuższy, tym dłuższe zycie) oraz słodycze. Podaje się również ciasta oraz mandarynki.

Kolorowe ulice pozostają jednak najbardziej znanym symbolem witania nowego roku w Chinach.

Dodaj imprezę Jeśli jesteś właścicielem lokalu gdzie organizowana jest zabawa Sylwestrowa, zapraszamy do zapoznania się z możliwością prezentacji Państwa imprezy w naszym portalu.

Jesteśmy jednym z największych serwisów sylwestrowych w polskim internecie notującym kilkaset tysięcy odsłon przed tą wyjątkową imprezą.
Dodaj ofertę
tel. 602 180 580 reklama@dlastudenta.pl
FB dlaMaturzysty.pl reklama