Skąd ten Sylwester?

2006-11-27

 Jeśli zawsze wydawało ci się, że Sylwester nazywa się tak, z powodu tego, że 31 grudnia to imieniny wspomnianego pana - jesteś w błędzie. Sprawa wygląda dokładnie odwrotnie, a nazwa tejże nocy wywodzi się z bardzo dawnych czasów.


Według proroctwa Sybilli w 1000-nym roku miał nastąpić koniec świata. Miał go zniszczyć latający potwór - Lewiatan - ognisty smok. Legenda głosiła, że potwór ten, śpiący w lochach Watykanu, uwięziony tam przez papieża Sylwestra I, zakneblowany papieską pieczęcią, zbudzi się w nocy z 999/1000 rok, skruszy Pieczęć Rybaka, zerwie łańcuchy i ziejąc ogniem i siarką spali niebo i ziemię.

Łatwo się domyślić, że w 999 roku w całej chrześcijańskiej Europie, a w Rzymie szczególnie zapanował popłoch i przerażenie. Zwłaszcza, że kolejny papież przybrał imię Sylwestra II. Historycy nazwali ten okres kryzysem milenium. Zdesperowani ludzie kryli się domach, z płaczem czynili pokutę w oczekiwaniu na koniec świata i nieuchronną śmierć w płomieniach.

Nastała północ pamiętnego dnia przełomu 999/1000 roku, a Lewiatan nie ukazał się na moście św. Anioła. Watykan, Rzym i inne miasta pozostały nienaruszone, rozpacz i przerażenie przemieniły się w szaleńczą radość. Tłumy Rzymian wyległy na ulice i place, tańcząc, śmiejąc się, tańcząc w blasku rozpalonych pochodni i ognisk, ściskając się i pijąc wino. Zaś papież Sylwester II (tak jak później wszyscy jego następcy) udzielił błogosławieństwa urbi et orbi - miastu i światu: na nowy rok, rozpoczynający się nowy wiek, na nowe tysiąclecie. Dlatego ostatni dzień roku i wszystkie nocne, szaleńcze zabawy, maskarady i uczty nazywamy Sylwestrem.

Dodaj imprezę Jeśli jesteś właścicielem lokalu gdzie organizowana jest zabawa Sylwestrowa, zapraszamy do zapoznania się z możliwością prezentacji Państwa imprezy w naszym portalu.

Jesteśmy jednym z największych serwisów sylwestrowych w polskim internecie notującym kilkaset tysięcy odsłon przed tą wyjątkową imprezą.
Dodaj ofertę
tel. 602 180 580 reklama@dlastudenta.pl
FB dlaMaturzysty.pl reklama