Postanowienia noworoczne

2007-11-11
 Gdybym zapytała, czy robicie postanowienia nowroczne, zapewne spora część z was odpowiedziałaby twierdząco. Nawet jeśli nie macie w zwyczaju spisywania takowych i wieszania tej kartki w widocznym miejscu, to prawdopodobnie co roku zarzekacie się, że "od 1 stycznia nie będę", albo "w nowym roku na pewno..."

I co? Najczęściej koło 14 stycznia o postanowieniach już nikt nie pamięta lub przekłada je na „od poniedziałku". A później plujemy sobie w brodę, że znowu się nie udało, a miało być tak pięknie... Co zatem zrobić, żeby to miało sens?

Pierwsze rozwiązanie jest proste: zaniechać postanawiania czegokolwiek. Nie stawiać sobie dalekosiężnych celów, nie obiecywać sobie niczego. Żyć jako ten beztroski motylek fruwający po świecie... Choć chyba nie o to nam chodzi, prawda?

Dlatego proponuję rozwiązanie numer dwa. Czyli postanowienia sporządzane w przemyślany sposób.

Pierwsza zasada: zawsze spisuj to, co chcesz osiągnąć w danym roku. Jeśli masz coś na kartce czy w pliku w komputerze i co jakiś czas rzuca ci się w oczy to, co spisałaś są większe szanse, że chociaż kilka z tych punktów zostanie zrealizowanych. Najlepiej postanowienia napisać w kilku egzemplarzach i na przykład jeden nosić w torbie, drugi powiesić na lodówce, trzeci wrzucić do szuflady itp.

Zasada druga: nie postanawiaj niczego, co z całą pewnością nie ma szans powodzenia. Plan objechania całego świata, zrzucenia w miesiąc dwidzestu kilogramów, czy zdobycia milionów nie wydaje się mieć szans na realizację, a to doprowadzi do frustracji.

Dlatego należy pamiętać o tym, żeby nasze postanowienia były realne. Zamiast podróży dookoła świata możesz zapisać po prostu „Wyjadę do Hiszpanii w wakacje", a zamiast „W końcu schudnę" - „Bedę chodzić do siłowni 2 razy w tygodniu". Im bardziej konkretny i sprecyzowy cel tym lepiej. Jeśli jeszcze określisz dokładnie kiedy masz zamiar go zrealizować - osiągnięcie sukcesu staje się dużo bardziej prawdopodobne.

Jest jeszcze jedna ważna zasada: Nic na siłę. To tylko postanowienia i naprawdę świat się nie zawali jeśli coś ci nie wyjdzie. Ale oczywiście warto się starać i podejmować wysiłek, by wszystko się udało. Pamiętaj też, by się doceniać za małe sukcesy po drodze do wielkiego celu.

Niby nic, a jednak postanowienia noworoczne potrafią doprowadzić do frustracji, jeśli kolejny raz nic z nich nie wychodzi. Dlatego pamiętajcie - nie warto sobie stawiać nierealnych celów. Mogą być trudne do osiągnięcia i czasochłonne, ale wtedy liczy się to, co zrobisz po drodze.

Życzę Wam, Drogie Czytelniczki Szczęśliwego Nowego Roku i realizacji postanowień.

Marta Mielczarek

(marta@dlastudenta.pl)
Dodaj imprezę Jeśli jesteś właścicielem lokalu gdzie organizowana jest zabawa Sylwestrowa, zapraszamy do zapoznania się z możliwością prezentacji Państwa imprezy w naszym portalu.

Jesteśmy jednym z największych serwisów sylwestrowych w polskim internecie notującym kilkaset tysięcy odsłon przed tą wyjątkową imprezą.
Dodaj ofertę
tel. 602 180 580 reklama@dlastudenta.pl
FB dlaMaturzysty.pl reklama